Elemző:
Regős Gábor, a Makronóm Intézet szakmai vezetője
Regős Gábor, a Makronóm Intézet szakmai vezetőjeA teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete – a legalább 5 főt foglalkoztató vállalkozásoknál, a költségvetési intézményeknél és a foglalkoztatás szempontjából jelentős nonprofit szervezeteknél – 500 000, közfoglalkoztatottak nélkül számolva, átlagosan 510 200 forint volt.
A nettó átlagkereset kedvezmények nélkül 332 500, a kedvezményeket is figyelembe véve 344 700 forintot ért el
– jelentette a KSH.
A bruttó és a kedvezmények nélkül számított nettó átlagkereset egyaránt 15,3 százalékkal nőtt.
A kedvezmények (valamint az adó- és járulékmentességek) figyelembevételével számított nettó kereset kicsivel jobban, 16,0 százalékkal növekedett az előző év azonos időszakához viszonyítva.
A rendszeres (prémium, jutalom, egyhavi különjuttatás nélküli) bruttó átlagkereset 465 700 forintra becsülhető, ez 14,8 százalékkal magasabb, mint egy évvel korábban.
A reálkereset azonban mindössze 1,4 százalékkal emelkedett, a fogyasztói árak előző évhez mért, 13,7 százalékos növekedése okán.
Hogyan látja a szakértő?
Regős Gábor, a Makronóm Intézet szakmai vezetője szerint a júliusi kereseti adatok a várakozásoknak megfelelően alakultak. Az átlagkereset, fent jelzett 15,3 százalékos növekedése szinte teljesen megegyezik az előző havi adattal.
A magas bérdinamikában az év eleji bérfejlesztéseknek van jelentősebb szerepe, amelyet a munkaerőhiány mellett a minimálbér és a garantált bérminimum érdemi emelése magyaráz.
Az átlagbérek növekedése a vállalkozások esetében (14,9 százalék) meghaladta a közszférában mértet (12,4 százalék). A bérek emelése tehát az év elején megtörtént, azóta érdemi változás abban nincs,
a magas infláció miatti korrekció így inkább csak szigetszerű jelenség maradt. Ez egyben azt is jelenti, hogy a reálkeresetek változását már az infláció alakulása határozza csak meg.
Júliusban – a fent jelzett adatok szerint – a 13,7 százalékos inflációt figyelembe véve az átlagos reálkeresetek 1,4 százalékkal bővültek éves alapon. Az első 7 hónapban ez az emelkedés 6,9 százalékot tett ki, azaz még érdemben hozzá tudott járulni a fogyasztás növekedéséhez.
Ugyanakkor
a következő 1-2 hónapban az infláció további gyorsulása miatt a reálbérek éves alapú átlagos változása már negatívba fordulhat, ami a fogyasztás volumenének mérséklődéséhez vezethet
– figyelmeztet a Makronóm Intézet szakmai vezetője
Regős Gábor felhívja a figyelmet arra, hogy az átlagkeresetek alakulása ágazatonként eltérő volt. Csupán két ágazatot látni, ahol az átlagkereset bővülése nem érte el a 10 százalékot: az energiaipar (8,0 százalék) és a pénzügyi, biztosítási tevékenység (2,2 százalék).
Viszont eközben
az átlagkereset több mint ötödével (25,3 százalékkal) bővült az egészségügyi és szociális ágazatban.
Az idei év hátralévő részében nagy meglepetésre a bérstatisztikában már nem számítunk, az egyetlen jelentős kérdés az év végi jutalmak mértéke lesz, míg a reálkeresetek szempontjából az infláció alakulása lesz a meghatározó.